Jablka a hrušky

Poslední dobou mě čím dál více dráždí, že lidé neumí používat základní pojmy a pak se diví. Že subinka nevydrží výprask, že ten bič je ze dřeva, že v Rakousku tomu říkají jinak, že se lidem nelíbí fotky shibari plochou fialovou páskou… Když je napomenete, urazí se. Jenže, dámy a pánové, když už ty cizí termity používáte, dejte si pozor, abyste v nich neměli rizoto, místo guláše, na který už jsou všichni zvyklí.

Komunikace obecně má spoustu úskalí. V rámci BDSM ale považuji za naprosto tristní, že se u brutálního spankového videa jako první příspěvek v diskusi objeví: „Konečně pořádná subina!“. Dotyčný „dominant“ shodou okolností dlouhodobě nemůže najít subinku. No, ještě aby našel! Jestliže nevidí rozdíl mezi submisí a masochismem, je to problém.

Stejný problém je, když si vybíráte BDSM pomůcky a ejhle. Prodejci (a opravdu jich není málo), často zcela chybně překládají popisky od německých výrobců doslovně. V sekci „biče“ pak můžete najít vše od rákosek, přes důtky až po jezdecké bičíky. A čert vem název sekce. Špatně jsou i názvy jednotlivých produktů. Proč jsou důtky popsané jako bič?

Člověk by řekl, že alespoň u fotografického materiálu si odpočine. Ale ne. Nedávno jsem narazila na profesionála, který se chvástá láskou k japonskému stylu bondage. Nerada bych viděla reakce japonských mistrů po rozkliknutí fotogalerie s názvem „shibari“, ve které najdete naprosto směšné pokusy o svázání rukou fialovou syntetickou plochou páskou.

Vzhledem k tomu, že jsem poměrně známá svou „agresivitou“ v rámci chatových výměn názorů, mám bohužel možnost znát i nejčastější výmluvy ze strany provinilců. Ono je totiž prý jedno, co napíšou, vždyť je to o domluvě. Ano, o domluvě to rozhodně je. Jenže jak se chcete domlouvat, když řeknete „jsem subinka“ a dominant očekává masochistku? Jak si chcete rozumět, když se domluvíte na výprasku rákoskou a dostanete bambusem? Když řeknete, že máte ráda důtky a dostanete bičem? Samozřejmě, rozumní lidé si to upřesní. Ale nebylo by jednoduší vědět, o čem je řeč?

Dalším problémem je jakýsi ostych se ptát. Někdo Vám napíše, že miluje bullbasting, spanking, milking, či kdovíjaký –ing. Nikdo neříká, že byste měli znát všechny možné i nemožné praktiky. Nebojte se ale ptát, otevřít si strýčka googlu a výraz si najít, zeptat se, jak si to protějšek představuje. A stejně tak se nebojte ozvat, když máte pocit, že Váš protějšek v něčem tak trochu plave. Co tím myslel? Proč mluví u biče o pramenech? Proč místo o vedení a dominanci mluví o tom, že musím trpět?

Nepodceňujte, moc Vás prosím, sílu slov. V dnešní uspěchané internetové době jsou často právě slova, která rozhodnou o tom, zda se seznámíte, popovídáte si, nebo budete za blba. Stejně jako do ouška zašeptané slovíčko může ohromit, vzrušit… I psané slovo má svůj význam.

A jestliže nerozumíme základním pojmům, chválíme hrušky a přitom chceme na talíř dostat jablka, nebude to fungovat.

Slovníček základních pojmu najdete zde