Typologie srazů

V textu Jak na první sraz, jsem Vás nabádala, abyste si vybrali vhodný sraz a naznačila, co na kterém konkrétním typu srazu můžete očekávat. Tento text by Vás měl typologií srazů provést důkladněji a tedy Vám pomoci se zorientovat v propozicích nabízených srazů.

Kecací srazy

Typickým zástupcem kecacích srazů jsou čtvrtky v Ateliéru. Ale stejně tak se pořádají kecací čajovny v Brně, posezení nad pivem v Ostravě a Plzni. Občasná setkání v Liberci či Hradci Králové. Všechny mají jedno společné. Jsou vhodné pro nově příchozí, není zde nutný dresscode, ba naopak se často očekává soudnost účastníků.

V čem jsou specifické čtvrtky v Pražském Atelieru? Je to prostor BDSM klubu (tedy Atelieru), kde se konají. Řekla bych, že jako jedny z mála neakčních srazů vlastně akční jsou. Nehrozí zde vpád zvenčí, nehrozí nepřízeň majitelů či vanilkoví hosté, kteří by měli námitky. Na hlavní místnosti a v salonku se tedy povídá, popíjí, ale je dost dobře možné, že kolem Vás čas od času proběhne nahý submisiv, dáma v latexu, nebo krutopřísný dominant ohánějící se bičem.

Je možné se zapojit? Ano. Je možné se přidat, domluvit, ptát se. Vše na bázi klasické slušné komunikace a sociálního cítění, co je a co není vhodné. Není vhodné se míchat příliš hlasitě do očividně soukromé scénky. Naopak pokřikující tlupa bavících se lidí na hlavní místnosti tak nějak počítá se zapojením dalších příčetných osob. Důležitým pravidlem je dodržování „semaforu“ či „terčíků“ na dveřích místností. Zelená, žlutá, červená jsou, řekla bych, jasným signálem, zda do místnosti můžete, zda se tam něco děje a jak moc se chovat tiše a ohleduplně.

Na kecacích srazech probíhajících v běžných hospodách Vás v latexu nepřivítají úplně nadšeně. Samozřejmě, je to otázka konkrétních akcí, a je dobré se domluvit s pořadateli. Obecně ale do hospůdky popovídat jsou většinou lidé, kteří nechtějí být úplně veřejně s BDSM spojováni. Bojí se o své soukromí. Chovejte se slušně, přátelsky, seznamte se s pravidly dané skupiny lidí. Každá je trochu specifická svým přístupem.

 

Kostýmovky

Jsou takovou milou „vyšší variantou“ srazu. Jedná se o akce, kde je už určitě třeba registrace a je více než vhodné dodržet dresscode, resp. vybrat si kostým vhodný pro danou akci. Akcemi, které by se daly nazvat za kostýmovky patří typicky Škola, Kabaret, Benátský ples, Xtá léta, Z pohádky do pohádky atd.

Co na takové akci čekat? Více či méně související a tematické scénky a program. Není ale dobré na takové akce chodit s očekáváním, že Vás ostatní budou bavit. Naopak, jste-li ten typ lidí, kteří se rádi zapojí, vymýšlí, svou kreativitou k atmosféře srazu přispějí, budou Vám dveře otevřeny. Na kostýmovkách máte jedinečnou možnost užít si atmosféru, co já vím… Chicaga v době prohibice?

Je těžké odhadnout, jak dalece tyto srazy budou akční ve smyslu BDSM hraní. Vždy záleží na konkrétní skupině lidí. A do té patříte i Vy. Nebojte se komunikovat s organizátory, nabízet pomoc a nápady.

 

Fetish srazy

Cíleně jsem nezařadila tyto akce mezi kostýmovky, ačkoliv jim vlastně odpovídají. Proč? Je zde výrazný rozdíl v přístupu organizátorů k dodržení dresscode. Na běžnou kostýmovku je oblek vhodný, zvýhodněný cenou vstupného, lepší ve všech směrech. Na většinu fetiš akcí se bez řádného dresscode podle platného znění propozic vůbec nedostanete. Na tyto akce je nezbytně nutné se vybavit latexem, lackem, kůží, ghotic oblečením, erotickými kostýmy atp. Vždy si řádně prostudujte propozice takové akce. Informaci o oblečení tam jistě najdete.

 

Workshopy

Specifické srazy zaměřené na konkrétní téma. Bondage, spanking, elektro, jehly… Čekejte přednášku, spoustu informací, novinek. A samozřejmě velmi akční prostředí, ukázky, možnost vyzkoušet, poptat se. Tyto akce jsou velmi oblíbené. Řádná registrace je vzhledem k omezené kapacitě často nezbytně nutná. Akce jsou vhodné i pro začínající a otrlejší nováčky. Je to proto, že se Vám někdo bude věnovat, že dostanete spoustu rad a návodů. Zjistíte, jak to, co znáte ze svých snů dělat bezpečně (nebo alespoň jak omezit rizika na minimum). Workshopy zvláště doporučuji.

 

Akční párty

Zde už mluvíme o akcích, kde je třeba ručitel nebo určitá známost osob, které chtějí přijít. Toto jsou akce, o kterých se Vám bude ještě pár týdnů po jejich konání zdát. Na těchto srazech si lidé v párech či skupinkách plní své sny. Své přátele a ostatní účastníky svým způsobem pouští vzájemně do soukromí svých hrátek. Zde mají možnost se vyřádit a realizovat.

 

Open-air a víkendové akce

Poměrně specifická skupina srazů. Zapomeňte na účast bez registrace nebo sebemenší porušení vypsaných propozic. Toto jsou vícedenní akční pařby pořádané často v odlehlých hotýlcích a penzionech, jejichž adresu pravděpodobně zjistíte až pár dní před akcí.

 

Shrnutí

Jak je mým zvykem, může být text místy poněkud příkrý. Neděste se. Úkolem textu není Vás odradit. Jen Vám vysvětlit, že jako nováčci nebudete nadšeně vítáni bez registrace na akční párty. Že je nutné vnímat odlišnosti srazů, číst propozice, podívat se, v jakém prostředí se sraz koná. Dopřejte pořadatelům ten luxus, že nebudete nabourávat jejich práci. Čtěte, ptejte se až po tom, co se ujistíte, že v textu odpověď skutečně chybí, dodržte požadavky a doneste si dobrou náladu a chuť se bavit. Srazy jsou tu pro nás všechny. Pořadatelé a organizátoři v nich utápí svou energii a čas, často i své vlastní peníze. Oceňte jejich snahu tím, že budete báječnými a vzornými účastníky.