Slovníček základních pojmů BDSM

V BDSM oblasti se setkáte s celou řadou pojmů. Jejich vysvětlení naleznete v následujícím tex­tu.

Adult baby – hra na mimina, které aktéry sexuálně vzrušuje, vzrušení z nošení plenek, přebalování, dudlíků a dalších věcí s tím souvisejících.

Algolagnie – odborné pojmenování naší „úchylky“, jedná se o společné označení lidí, kteří jsou BDSM pozitivní.

Analfist – roztahování análního otvoru různými předměty, nejčastěji pak rukou.

Animal sex – sex se zvířaty, jinak též zoofilie či sodomie (jakákoliv forma zoofilie je trestným činem).

Baby adult – viz adult baby

Ballbusting – praktika, při které dochází k mučení varlat (kopáním, drcením rukou…)

BDSM – obecně užívaná zkratka, složená ze zkratek BD (bondage, discipline), DS (dominance, submisivita) a SM (sadismus – masochismus).

Bizarr – společné označení všech praktik, které se v obecném měřítku vymykají z „normálu“.

Blood fetish – sexuální úchylka, při které je hlavním fetishem krev (povětšinou se jedná o krev lidskou).

Bondage – v sexuální oblasti hovoříme o technice, sloužící k znehybnění protějšku, k bondage se využívají různé materiály od provazů přes šátky, řetězy, stuhy až po kožené řemeny.

Bottom – tzv. spodek, jiné označení pro submisiva.

Bukkake – praktika více než v realitě užívaná v pornofilmech, jedná se o současnou ejakulaci několika mužů na tělo jedné ženy.

Bullwhipping – výprask prováděný bičem o délce více než dva metry.

CBT – sexuální aktivita, při které dochází k mučení mužských pohlavních orgánů (podvazování varlat, zavěšování závaží apod.)

Cévkování – vyprázdnění močové trubice pomocí cévky (plastové či skleněné).

Coming out – otevřené přiznání své úchylky. Rozlišuje se na vnitřní a vnější. V případě vnitřního coming outu je to o přiznání si věcí sám sobě, v případě veřejného pak o přiznání svému okolí (rodina, přátelé, kolegové v zaměstnání).

Consensual – vzájemný souhlas. Jde o jednu ze základních podmínek, která by neměla být nikdy porušena.

Dog play – sexuální úchylka, při které se jedinec vžívá do role psa, včetně výcviku poslušnosti.

Dominance – povahový rys, který způsobuje, že jedinec má potřebu být nadřízen svému okolí, cítí potřebu věci kolem sebe řídit a organizovat, v BDSM pak hovoříme o převzetí moci a zodpovědnosti nad podřízeným partnerem.

D/s – označení pro vztah dominantního a submisivního jedince, dominantní partner přebírá ve vztahu nadvládu, submisivní se mu dobrovolně podřizuje.

Edge play – tzv. hra na hraně. Nevztahuje se k žádné konkrétní praktice, jde o fakt, že se hra pohybuje na hranicích možností daného jedince. Vyžaduje maximální dávku zodpovědnosti a sebekontroly od dominantního partnera, protože v extrémním případě může skončit trvalými fyzickými či psychickými následky nebo i smrtí submisiva.

Elektrotortura – mučení pomocí elektřiny.

Exhibicionismus – potřeba předvádět se na veřejnosti, v sexuální oblasti jde o potřebu veřejného obnažování, veřejného předvádění sexuálních praktik apod.

Face sitting – dušení protějšku ženskými genitáliemi. Je založeno na omezení přívodu kyslíku tím, že žena sedí klínem na obličeji partnera.

Female – žena

Femdom – ženská dominance

Femsub – ženská submisivita

Fetish – sexuální vzrušení, které je fixováno na konkrétní věc, část těla či oděvu (např. footfetish, bloodfetish apod.)

Furry – označení člověka, který se cítí být antropomorfním zvířetem.

Gang band – sex jedné ženy a několika mužů.

Hauseboy – domácí sluha, submisivní muž, který nachází zalíbení v péči o domácnost (úklid, vaření., mytí nádobí, žehlení).

Kandaulismus – potřeba vidět svou partnerku při pohlavním styku s jinou osobou.

Kaviár – sexuální praktika, při které dochází k vzrušení díky fekáliím, extrémem pak je jejich pojídání.

Klinik sex – vzrušení je v tomto případě vázáno na vyvolání iluze nemocničního či lékařského prostředí (hra na doktora, lékařské či gynekologické vyšetření apod.)

Klystýr – výplach střev pomocí tekutiny zavedené do análního otvoru.

Male – muž

Maledom – dominantní muž

Malemaid – submisivní muž, vykonávající domácí práce, ale pro větší ponížení je v ženské roli služky.

Malesub – submisivní muž

Masochismus – sexuální vzrušení v tomto případě navozuje fyzická bolest. Obvykle bývá úzce spojen se submisivitou, ale není to pravidlo.

Military sex – hra na vojáky, zajatce, policejní výslech a podobně, jedince vzrušuje použití zbraní a uniforem.

Pissing – močení při sexu, zahrnuje v sobě všechno od močení na různé části těla až po pití moči své či protějšku.

Pony play – podobně jako dogplay je to hra, při které se jeden z partnerů vžije do role zvířete a chová se tak, v tomto případě jde o hru na koně.

Rape fantasy – znásilňovací fantazie nebo hra na nucený, násilný sex.

Retifismus – sexuální úchylka, které je úzce spjata s dámskými botami a vysokými podpatky. Od footfetishe se odlišuje tím, že objektem zájmu v tomto případě nejsou nohy, které boty nosí, ale boty samotné.

Sadismus – potřeba způsobovat druhému bolest.

Safe – z anglického bezpečný. Jedno ze základních pravidel BDSM, které říká, že nikdy nesmí dojít k trvalému poškození protějšku (ať fyzickému anebo psychickému)

Safeword – „bezpečné slovo“. Zjednodušeně se používá slovo stopka. Domluvený signál, kterým submisiv dává najevo dominantnímu protějšku, že hra okamžitě končí, že je problém.

Selfbondage – svazování jedince vlastní osobou. Většina „self“ aktivit se provádí ze dvou důvodů – buď kvůli absenci dominantního partnera anebo pro jeho pobavení.

Slave – otrok, člověk zbavený možnosti rozhodování o vlastní osobě.

Snuff – mučení jedince, které končí jeho zabitím.

Spanking – sexuální úchylka, která se zaměřuje na výprasky. Může být prováděn různými nástroji a na různé části těla, nejčastěji však na zadek.

SSC – safe, sane, consensual. Zaklínadlo všech BDSM pozitivních. Ve volném překladu znamená, že můžeme cokoliv, ale musí to být bezpečné fyzicky, psychicky a s oboustranným souhlasem.

Strap on – soulož umělým penisem, oblíbená praktika nejen submisivních mužů.

Submisivita – přirozený povahový rys, který vede jedince k tomu, že má potřebu být podřízen, nechává se organizovat a nechává o sobě rozhodovat někoho jiného.

Switch – z anglického přepínač. Jedince, který je schopný být v roli dominantního i submisivního jedince. Střídání rolí může probíhat v rámci vztahu dvou lidí, ale nemusí to být pravidlem.

Tickling – lechtání vedoucí k sexuálnímu vzrušení. Většinou jde o lechtání chodidel, ale neomezuje se jen na ně.

Tits torture – mučení prsou. Zahrnuje všechny praktiky, které se zaměřují na mučení prsou a bradavek.

Toaletní otrok – otrok, sloužící své Paní hlavně na toaletě a v koupelně, někdy může být použit i jako živá toaleta.

Tortura – společný výraz pro mučení.

Trampling – sexuální úchylka, kdy jedinec nachází vzrušení v tom, že po jeho těle někdo šlape (většinou v lodičkách nebo bosýma nohama)

Transsexualita – porucha osobnosti, kdy biologické pohlaví neodpovídá pohlavnímu určení psychickému. Člověk se cítí svázaný v těle opačného pohlaví. Tato porucha se nedá léčit, jedinou možností je operativní změna pohlaví.

Transvestitismus – jedinec nachází uspokojení v převlékání se do oblečení a prádla osoby opačného pohlaví, jeho pocit sebeurčení však není narušen.

Voyaerismus – sledování nahoty a pohlavních aktů cizích lidí.

Waxing – hrátky s voskem.

Whipping – bičování. Na rozdíl od spankingu se zde výprask jiným nástrojem než bičem neprovádí.